Zaragoza – Barbora Vokatá

Zaragoza

Erasmus jsem absolvovala v LS 2014/15 (ve 3. ročníku bakalářského studia). Tohoto rozhodnutí určitě nelituji a zpětně jsem opravdu ráda, že jsem se odhodlala, překonala obavy a na Erasmus vyjela. Byla to skvělá a užitečná zkušenost. Na Zaragozu, univerzitu, lidi, zážitky a zkrátka na celý pobyt ráda vzpomínám.

Proč Zaragoza?

Žádný speciální důvod pro volbu Universidad de Zaragoza jsem neměla. Věděla jsem, kam přibližně chci, a vylučovací metodou mi z toho nakonec vyšla právě Zaragoza. Osobně můžu říct, že se mi město moc líbilo. Má jak historické centrum, tak moderní části, je tam také mnoho parků a jiných zajímavých míst. Výhodou je, že nepatří mezi ty úplně top turistické destinace, což jsem ocenila (turisti tu samozřejmě jsou, ale jejich počet je řekněme snesitelný). Já jsem se asi nejradši jen tak procházela po městě nebo byla právě v některém z parků. Ostatní zahraniční studenti byli většinou Francouzi a Italové, pak tam byla také docela početná parta Mexičanů a zbytek takový mix odevšud.

Počasí

Co se týká počasí, v zimě hrozná zima a silný studený vítr, pak najednou rychlý přechod do krátkého jara, kterého si možná ani nevšimnete, a pak hned hodně teplé léto. Celou dobu tu bylo neuvěřitelně jasné nebe a přes den hodně světla (i v zimě), což je hodně pozitivní. Skoro tu neprší (za celou dobu pršelo asi 4x). Naopak vítr je pro Zaragozu opravdu charakteristický. Fouká tu téměř neustále. V zimě je vítr fakt studený, silný a nepříjemný, v létě sice fouká méně a už ne studeně, ale pro představu třeba klobouk vám to v pohodě odfoukne, takže ho musíte mít nějak přivázaný k hlavě.

Přednášky a systém zkoušek

Jak už zde někteří psali o jiných univerzitách, i tady na unizar  byla většina předmětů jednosemestrálních, za 6 kreditů a 2x 120 minut týdně. Obvykle se však vyučující hned na začátku se studenty dohodne, jestli bude dělat 15 minut přestávku, nebo končit o 15 minut dřív. Pro mě to byl nejdřív velký nezvyk, že jeden předmět ve výsledku zabere tolik času. Dost předmětů, na které jsem chtěla chodit, se mi kvůli tomu překrývalo. Výhodou je, že u většiny předmětů není povinná docházka, takže pokud se vám výuka překrývá, není problém chodit střídavě jednou tam a jedou jinam. Chodila jsem spíš na lingvisticky zaměřené předměty a určitě doporučuji Variedades del español actual a Gramática del español como lengua extranjera (podle mě jeden z nejužitečnějších předmětů). Ale počítám, že nabídka předmětů se může rok od roku trochu lišit, případně i vyučující. Většina místních studentů je ochotná vám poskytnout svoje poznámky, což se před zkouškami určitě může hodit. Požadavky k atestaci se liší předmět od předmětu, někdy chtějí seminárku či prezentaci v hodině (obvykle ve skupině), někdy je to dobrovolné a jsou za to body navíc ke zkoušce. Zkouškové je v červnu a na zkoušku je jen jeden pokus (ano, z toho jsem byla celý semestr “poněkud nervózní”, ale dopadlo to naštěsí dobře), opravný termín je v září :-(. Náročnost předmětů mi přišla srovnatelná nebo možná o něco lehčí.

Jinak v rámci uviverzity se pořádají různé aktivity (přednášky, konference, výstavy, apod.), podobně jako u nás, takže doporučuji občas prošmejdit webové stránky fakulty, jestli vás třeba něco nezaujme.

ESN, AEGEE, aktivity pro erasmáky

Při univerzitě fungují dvě obdobné organizace, které pořádají pro zahraniční studenty – ESN a AEGEE. Vesměs se jedná o výlety, promítání filmů či nejrůznější fiesty. Pravděpodobně vám budu nabízet ESN balíček za 10 eur (karta ESN + španělská SIMka s internetem). Karta se podle mě docela hodí, máte s ní nárok na různé slevy, např. výlety pořádané ESN či sleva na jízdenky s autobusy Alsa apod. Je dobré si přes ESN sehnat Buddyho, který vás vyzvedne při příjezdu, případně pomůže se sháněním bydlení.

Městská doprava

Ve městě jezdí tramvaje a autobusy. Můžete si zřídit kartičku na dopravu, se kterou vás potom lístek stojí necelé euro (jinak něco přes euro), ale podle mě je to zbytečné, pokud jste zvyklí chodit pěšky. Zaragoza není zas tak velká, všude se dá dojít. MHD použila asi 3x za celý pobyt. Záleží samozřejmě, kde konkrétně bydlíte. Já měla štěstí, že jsem bydlela na docela strategickém místě, odkud bylo vše relativně v docházkové vzdálenosti.

Bydlení a ceny

Najít si bydlení by neměl být problém. Tak jako jinde ve Španělsku, většina studentů bydlí v bytě s jinými studenty. Já jsem měla bydlení zajištěné předem, ale dá se hledat klidně až na místě. Doporučuju se předem přidat do různých facebookových skupin Erasmus Zaragoza, kam také lidé často sdílí nabídky bydlení. Cenově je to docela různé. Záleží na tom, jaký je to byt, a na lokalitě. Já bydlela v docela hezkém bytě, který byl pět minut od univerzity a celkově na dobrém místě, platila jsem 215 eur za pokoj a wifi plus poplatky (ty vycházely přibližně 35 až 45 eur měsíčně) a myslím, že je to takový cenový střed. Jídlo tu není drahé, takže se nebojte, přibližně jako u nás. Doporučuju nakupovat v Mercadoně, která je nejlepší z místních supermarketů, dále je tu hodně obchodů s ovocem a zeleninou, spousta malých vonících pekárniček a samozřejmě merkáda. Oblečení se dá také pořídit tak, aby to člověka nezruinovalo (je tu např. Primark), takže doporučuju toho s sebou netahat zbytečně moc.

Tapas tu bohužel zdarma k pití nedávají (tak jako třeba v Galicii), ale mívají tu různé akce, třeba juepinchos (ve čtvrtek tapa + caña za 2 eura).

Cestování

Jednou z velkých výhod je, že Zaragoza leží na strategickém místě, odkud jsou téměř všechny části Španělska dobře dostupné (snad jen s výjimkou Galicie a Andalusie). I sama Aragonie je moc hezký region, hlavně její jižní část (provincie Teruel), kterou doporučuji nevynechat. Dá se cestovat vlakem nebo autobusem. Já jsem využívala převážně autobusy společnosti Alsa, která nabízí akční ceny jízdenek (např. do Barcelony od 5 eur, Pamplona od 9 eur, …). S kartou ESN máte navíc slevu na jízdenky za plnou cenu. Dá se využít také třeba bla bla car.

Závěrem můžu říct, že jsem ráda za těch pět měsíců, které jsem tu strávila. Zaragoza je fajn a moc mile mě překvapila, takže jí určitě dejte šanci J.

Doufám, že pro vás byl tento článek alespoň nějak užitečný, kdyby vás cokoliv zajímalo, tak se určitě nestyďte mi napsat. 🙂

Bára