Santiago de Compostela – Tereza Tesková

Tenhle krátký článek píšu pro ty, kteří uvažují o Erasmu v Galicii, konkrétně v Santiagu de Compostela. Já jsem se k této variantě dostala docela náhodou. Chtěla jsem jet na Erasmus, ale nechtěla jsem na ta nejznámější místa, a to hned z několika důvodů. Jednak jsem chtěla vidět ze Španělska něco netypického, místo, kam bych na dovolenou jen tak nejela. Jednak jsem si na madridskou nebo sevillskou univerzitu jednoduše netroufla. Chtěla jsem si hlavně zlepšit španělštinu a nestresovat se tolik ze zkoušek. To se mi ale nakonec stalo i v Santiagu.

Systém zkoušek

Systém zkoušek a výuky je tam úplně jiný než u nás. Zatímco na FF UK se předpokládá samostatná práce a zkoušky, známky, kredity a odevzdávání prací se řeší až na konci semestru, v Santiagu to bylo naopak. Tamní systém bude vyhovovat těm, kteří byli spokojení na gymplech a středních školách. Čeká vás kolektivní práce a prezentace společného tématu, povinná docházka na přednášky, průběžné domácí úkoly a ke konci závěrečná zkouška, kde platí, čím více papíru popíšu, tím lepší známka na mě čeká. Na obranu tohoto „středoškolského“ systému je nutno dodat, že se sčítají body z průběžné aktivity a OPRAVDU to má váhu na konečný výsledek. Což v praxi znamená, že poctivé plnění domácích úkolů vám zajistí, aby špatně napsaná písemka ještě neznamenala nesplnění předmětu.

Když odběhneme od samotného systému a podíváme se na konkrétní předměty, tak ty jistě stojí za návštěvu. Asi se vám z jejich nabídky nepodaří najít všechny ekvivalenty k našim předmětům, ale dost jich tam jistě bude. Předmět má normálně 3 hodiny v týdnu a je v něm započítaná jak naše přednáška, tak i seminář. Tzn. naše Syntax I přednáška a Syntax II seminář je tam brán jako jeden předmět, který obsahuje jak teoretickou, tak praktickou část. To je dobré mít na paměti hlavně z toho důvodu, že takový předmět pak u nás bude uznán jako Syntax I a následnou II si budete muset dodělat u nás. Tedy za předpokladu, že si na Erasmu neodchodíte i jiný předmět, který by se u nás dal uznat jako Syntax II.

Většina profesorů má k Erasmákům chápavý a trpělivý přístup a snaží se jim vyjít vstříc. Jazyková bariéra, která bývá hlavně na začátku, není pro ně problémem a respektují to. Na druhou stranu ale požadují ochotu a snahu i z naší strany a zadarmo nic nedávají. Často Erasmáky berou naprosto stejně jako své „domácí“ studenty a kladou na ně podobné nároky. To v praxi vypadá tak, že práci musí napsat všichni studenti, ale pokud se domluvíte, nemusíte napsat 10 stran, ale třeba 7.

Náklady na život

Santiago má několik výhod, které vám finanční situaci dost ulehčí. Zaprvé: cena bydlení nemusí přesáhnout 200 euro, pokud si najdete průměrně drahý byt. Já jsem bydlela za 150 eur + gastos, které se průměrně pohybovaly okolo 40 eur + 10 eur za wifi. Samozřejmě záleží na tom, kolik toho každý protopí a prosvítí. Rozhodně se nevyplatí chodit na kolej, která je jednou tak drahá, sdílíte pokoj se spolubydlícím a má svá pravidla, která se musí dodržovat. Hned v okolí Campusu Norte, kde sídlí Filologie, je několik bytů k pronájmu, obchodů, park a zastávka autobusu, kterou ale nebudete muset používat, protože bus tu jezdí jednou za 20 minut a kamkoli, kam se potřebujete dostat, dojdete dřív pěšky.

Útrata za jídlo se vám také zmenší díky nádhernému místnímu zvyku dostávat ke každému objednanému pití tapas zadarmo, akčním pondělkům v 100 Montaditos nebo tržištím, na která si ale musíte přivstat.

Když to vezmu kolem a kolem, tak na bydlení, jídlo a drobné výdaje spojené se školními poplatky, tiskárnou atd. mi vystačily peníze ze stipendia.

Doprava

Doprava v Galicii je poměrně drahá. Vlaky a autobusy sice jakž takž fungují, alespoň co se hlavních míst v Galicii týče, není to však nejlevnější způsob dopravy. To je bezesporu Bla Bla Car, španělská obdoba českého jízdomatu. Využívali jsme ho během Erasmu hojně a neměli jsme jediný problém. Samozřejmě je tu i možnost půjčit si auto. To se vyplatí, pokud ho naplníte lidmi a máte ESN kartu.

ESN

ESN SANTIAGO is a non-profit organization that works on help international students in Santiago de Compostela, A Coruna, Galicia

ESN pořádá pro Erasmáky výlety, aktivity, párty a jiné různé druhy zábavy. Jde o dobrovolníky z řad studentů nebo absolventů, kteří se věnují volnočasovým aktivitám pro zahraniční studenty. Výlety s ESN mají tu výhodu, že se za poměrně dobrou cenu dostanete pohodlně i na místa, kam se hromadnou dopravou dostává velmi obtížně, nemusíte se o nic starat a potkáte nové lidi. Na druhou stranu takový výlet s ESN znamená i to, že těch lidí jede najednou několik, často se na někoho čeká, jste časově limitováni skupinou a moc informací se nedozvíte. Zato čas a místo večerní párty vám budou opakovat každou půl hodinu, protože to je tak trochu hlavním cílem těchto výletů.

Na stejném principu funguje i Sharing Galicia, což je vlastně konkurenční obdoba ESN. Obě skupiny fungují na facebooku, přes který vedou veškerou organizaci a informace.

Studentská karta

Po příjezdu se budete muset jít zapsat do kanceláře, kde se vás ujme ochotný pán a už bude mít vše připravené. Možná se bude ze začátku divit, že nejste z Československa, ale tento jediný nedostatek ho nijak nezaskočí. Pošle vás do Santanderu, kde zaplatíte 10 eur povinného školního pojištění a vyrobí vám tam studentskou kartu, na kterou budete moct chodit do školní knihovny, mít slevu na autobus apod. V Santanderu vám taky nabídnou, abyste si založili účet v bance. Ten se vám nevyplatí, pokud nemáte v úmyslu převést si stipendium na španělský účet a vybírat peníze z něj.

Galicie jako taková

Galicie je nádherná oblast, která nadchne převážně ty z vás, kterým povalování se na pláži nic neříká. I když i zde jsou krásné pláže a úchvatné moře, ve kterém se dá zhruba od května se zaťatými zuby koupat. Kdo si tuto kratochvíli nechce odpustit, měl by vyhledávat spíš zátoky a pláže v regionu Rias Baixas, kde je koupání příjemné. Bude vám doporučeno, abyste rozhodně nevynechali výlet na Islas Cíes. Ty byly roku 2007 vyhlášeny jako nejkrásnější pláže světa. Ovšem jejich poloha v Atlantiku vám příjemnou koupačku nezaručí. Opalování a slunce však ano.

Galicie je především hornatá a lesnatá oblast, jejíž útesy omílají vody oceánu. Ten s sebou přináší opravdu vydatné deště, které se nakonec sejdou nad Santiagem. Klidně se může stát, že v Santiagu bude pršet několik dní, týdnů i měsíců v kuse a ve vedlejším městě nespadne ani kapka. Takže upřímně doporučuji vybavit se kvalitními holínkami a deštníkem. I když teď díky mému popisu může Santiago vypadat jako velmi nehostinné místo, buďte si jisti, že je nádherné za jakéhokoli počasí. A jak říkají Angličané, neexistuje špatné počasí, pouze špatné oblečení.

Je to prostě kraj Keltů a jejich stopy jsou na každém rohu. Bude vám je připomínat jak už zmíněná příroda, tak i místní kultura. Je zde velká tendence obnovit tradici tance a hudby, která je podobná irské a skotské. Nejenže u katedrály budete potkávat dudáka v kroji, ale také můžete každou středu zajít do Casa das Crechas na autentickou galicijskou hudbu a během svátku budou ve městě vyhrávat a tancovat různé folklorní soubory a předvádět své umění.

Jak také jistě víte, v Galicii se krom španělštiny mluví i galicijštinou. S tou se můžete setkat i na hodinách. Někteří profesoři dávají své hodiny v galicijštině, ale je jich značná menšina. Tedy pokud se bavíme o Filologii. Na ostatních oborech to může být jinak. Po vás ale galicijštinu nikdo vyžadovat nebude, snad až na staré lidi, kteří často španělsky prostě nemluví. Na galicijštinu se ale můžete na univerzitě zapsat a nějaké základy se naučit. Kdo by měl pocit, že to není dobrý nápad, protože by se mu to pak pletlo se španělštinou, je na omylu. Po roce, kdy se s galicijštinou potkáváte prakticky každý den, se vám to bude plést i tak.

Galicijci

S hodně Erasmáky jsme se se shodli na tom, že dostat se mezi místní je poměrně obtížné. Jistě se vám podaří seznámit se s několika Italy, Němci, Poláky, Francouzi, možná že sem tam narazíte i na Brita nebo Američana a jistě neminete obrovskou skupinu všudypřítomných Mexičanů, která může budit dojem, že Galicii hodlá kolonizovat. Dostat se mezi místí a spřátelit se bude ale celkem oříšek. Nejlepší je najít si galicijské spolubydlící, ve školních projektech se přidat právě k nim nebo chodit na „jejich“ místa a být iniciativní. Oni sami za vámi většinou nepřijdou. To udělají jen ti, kteří si svůj Erasmus už prožili a vaši situaci chápou.

 

Jak už jsem zmínila na začátku, tento článek je pro ty, kteří uvažují o Erasmu v Galicii, a měl za cíl vám přiblížit tento region. Všechno, co jsem napsala, je z mé zkušenosti. A ačkoli Santiago není Madrid ani Salamanca, má v sobě neskutečné kouzlo a doslova vás pohltí. Neznám nikoho, kdo by na svůj Erasmus v Galicii vzpomínal špatně, komu by se tam nelíbilo nebo by dokonce litoval, že jel právě tam. Ten kraj vás jednoduše vcucne a bude neskutečně obtížné odtamtud odjíždět.

Všem z vás, kteří jedete na Erasmus, přeji krásný zážitek a hodně pevné nervy do začátku. Ale pokud jedete, buďte si jisti, že jste udělali jedno z nejlepších rozhodnutí, jaké jste udělat mohli.

Buen viaje.

Úvod > Studium v zahraničí > Zážitky a zkušenosti studentů > Santiago de Compostela – Tereza Tesková