Salamanca – Veronika Stašová

Proč a kdy Erasmus?

Na Erasmus jsem se musela dlouho přemlouvat, protože jsem se bála, že nezvládnu všechno papírování a vyřizování, že nebudu umět mluvit dobře španělsky, že neudělám zkoušky, že… Bylo toho hodně, ale přesto jsem se rozhodla jet. A už od prvního dne Erasmu jsem věděla, že to bylo nejlepší rozhodnutí a že mě čekají jedny z nejkrásnějších chvil v životě.

Jela jsem až ve 4. ročníku (tedy v prváku na magistru) v zimním semestru 2017/2018. Nemůžu objektivně posoudit výhody a nevýhody toho, když člověk absolvuje Erasmus až na magistru, ale pro mě osobně to mělo samé výhody: bakaláře jsem studovala nepřerušeně a v klidu, chodila jsem na všechny předměty (nechtěla jsem o ně přijít tím, že bych byla v cizině), zlepšila jsem se ve španělštině a nabyla tím alespoň nějaké jistoty, že to ve Španělsku půjde, a v neposlední řadě jsem zjistila, co mě zajímá a baví a na co se případně zaměřit na španělské univerzitě.

A kam vyjet? Zvažovala jsem tyto možnosti: Salamanku, Sevillu a Madrid (Complutense), ale Salamanca nakonec zvítězila a rozhodně ji doporučuji!

Město

Salamanca si uchovala atmosféru dávných dob (například univerzita má 800 let) a je to úchvatné město, které si okamžitě zamilujete, nepřeháním. Téměř všechno je postaveno ze zlatavého kamene; uličky, strhující katedrála, stará univerzita i některé novější fakulty, Casa de las Conchas, nádherná Plaza Mayor, množství krásných kostelů i obyčejné domy. Kromě toho jsou tam i parky a zahrady a řeka Tormes, podél které se dá procházet celé hodiny.

Salamanca je malá (takže pokud jste ten typ, kterému nestačí ani Praha, zvážila bych spíš jinou možnost), ale nic tam nechybí – spousty barů a restaurací, útulné kavárny a čajovny, divadlo (asi minutu od fakulty), dokonce i microteatro, kino, mnoho koncertů a nejrůznějších představení, obchody a nákupní třídy, knihovny a antikvariáty, muzea (například Casa-Museo de Unamuno, které vřele doporučuji!!!)… Hodně věcí je zdarma (buď pořád, nebo třeba jeden den v týdnu, stačí se poptat), jen někdy je na to potřeba studentský průkaz, který jako Erasmáci dostanete.

Je to studentské město a turistů tam není až tolik (zvlášť oproti Praze je tam prázdno).

Univerzita

Facultad de filología je nejkrásnější ze všech fakult v celé Salamance a má úžasné výhledy z oken, protože sídlí na malém náměstíčku (Plaza de Anaya) přímo naproti katedrále. Má tři budovy, ale všechny jsou u sebe, takže přebíhání mezi předměty není problém.

Celkově je to vynikající univerzita, takže Salamanku doporučuji, pokud nechcete na Erasmu zažít jen fiesty a výlety za poznáváním Španělska (ale i ty jsou skvělé!). Já jsem měla výborné předměty i profesory – a co oceňuji, nejste tam jen číslo nebo anonymní student (přestože je tam hodně studentů a strašně moc Erasmáků), zvlášť někteří profesoři k vám budou přistupovat osobně a dají vám prostor, může vás to hodně obohatit a posunout dál.

V rozvrzích se u předmětů oficiálně píše časové rozmezí 120 minut (dvouhodinovky), ale vždycky se počítá s akademickou čtvrthodinkou (na začátku i na konci), takže ve výsledku se učí klasických 90 minut a studenti mají mezi hodinami dost času se přesunout do jiné budovy a ještě si dát café con leche nebo posvačit na trávníku uprostřed náměstíčka s výhledem na katedrálu. Případně bývají i 60minutové předměty, které začínají vždycky o 15 minut později a tím pádem mají 45 minut. Také je rozdíl oproti českému vyučování, že máte většinu předmětů víckrát týdně, některé dokonce 4x týdně, ale přestože jsem se toho nejdřív děsila, nakonec mi to přišlo skvělé, protože látka navazuje a dává to smysl a učivo se stihne probrat do větší hloubky.

Bydlení

Jsou dvě možnosti: koleje a sdílené byty. Koleje nedoporučuji, jsou drahé a mají pevný řád a spoustu pravidel. Výhoda bytů: dají se lehce sehnat (facebookové stránky, inzeráty na webu…), cena je přijatelná (já jsem platila 210 euro za měsíc včetně úplně všech poplatků a měla jsem hezký byt pět minut pěšky od fakulty v krásném historickém centru; dá se samozřejmě sehnat i levnější, většinou se pohybuje v rozmezí 150 – 300 €) a poznáte nové lidi. Až budete hledat byt, zkuste sehnat takový, kde bude calefacción central, rozhodně se to vyplatí a v zimě nezmrznete!

Doprava

Přímo v Salamance sice jezdí autobusy, ale je to tak malé město, že se všude bez problémů a rychle dostanete pěšky, navíc je historické centrum nepřístupné pro auta, takže je chůze jediná možnost.

Co se týče dopravy do Salamanky, je více možností; nejjednodušší je letět letadlem z Prahy do Madridu a z madridského letiště jet přímo autobusem až do Salamanky. Tuto variantu doporučuji, pokud vezete těžké kufry.

Ze Salamanky jezdí spousta autobusů, můžete navštívit například blízká města jako Ávilu nebo Segovii. Taky je tam vlakové nádraží, pro výlety si vyberte, co vám nejlépe vyhovuje.

 

Erasmus byl mnohem, mnohem krásnější, než jsem si kdy dokázala představit, takže překonejte obavy a určitě jeďte (a pokud můžu poradit, odvažte se jet na celý rok)! Seznamujte se s lidmi (hlavně ti pak tvoří vaši výslednou zkušenost), hodně mluvte, objevujte město a poznávejte Španělsko. Všechno to stojí za to!!!

Úvod > Studium v zahraničí > Zážitky a zkušenosti studentů > Salamanca – Veronika Stašová