Daniela Kaňková

Studentka kreativního psaní na University of Westminster

 

V jakých letech jsem studovala hispanistiku na FF UK?
Hispanistiku na FF UK jsem studovala v letech 2014 – 2017.

Co jsem dělala po absolvování VŠ?
Jedním z mých životních snů bylo žít a studovat v Londýně. Již během studia Hispanistiky jsem se poohlížela po kurzech v Británii, ale nějak jsem se neodvážila přihlásit. Proto jsem se v létě 2017 přestěhovala na chvilku zpátky do Českého Krumlova, odkud pocházím, a pracovala jsem v jednom malém rodinném hotelu u kamaráda jako recepční. Odpočívala jsem od studia, ale pak jsem také vlastně jela na kurz katalánštiny do Valencie. V září jsme se pak s přítelem rozhoupali a odjeli do Brightonu, kde jsme až do listopadu dobrovolničili v jednom z mnoha místních hostelů. V listopadu jsme opustili Brighton a přestěhovali jsme se do Londýna, kde jsme oba začali pracovat jako barmani. Já jsem pak na jaře podala přihlášku na
University of Westminster, obor MA Creative Writing: Writing the City, nad kterým jsem se už dlouho předtím rozmýšlela. Pozvali mě na interview a byla jsem přijata.

Kde studuji nyní?
Nyní tedy studuji magistra v tvůrčím psaní v Londýně na University of Westminster.

Co mě na studiu baví?

Na studiu tady mě baví úplně všechno, ale nejvíce si zde cením naší pisálkovské komunity a možností. Za dva týdny se spolužáky vydávame desáté číslo našeho univerzitního žurnálu, kde i já budu publikovat svou povídku. Pro mě to bude první publikace. Budeme mít takovou
menší party v jedné galerii.

Jak mne na něj připravilo studium na FF UK?
Ačkoliv jsem se dala maličko jiným směrem, tvůrčí psaní je pořád úzce spojeno s literaturou a jazykem. Hodiny na naší Hispanistice však nejsou jen literatura a jazyk, ale také spousta filosofie a umění. Musím ještě zmínit Javierovi hodiny. Myslím, že se jmenovaly Formy psaného projevu, kde jsme se párkrát dotkli i tvůrčího psaní a kde jsem jednou pro spolužáky připravila malý workshop. Psali jsme spolu básničku. Pro mě to byl asi takový první krok.

Co mi obecně dalo studium hispanistiky?
Obecně mi toho dalo strašně moc. Od moc dobrých kamarádů, komunity, po velmi kvalitnií vzdělání ve španělském a katalánském jazyce (katalánštinu jsem si vybrala sama), kritickém myšlení, filosofii, komunikaci, světové literatuře, a mnohem, mnohem víc.

Kdybych mohla vrátit čas, udělala bych při studiu něco jinak?
Neudělala, a to je i moje životní filosofie, protože jinak bych nebyla tam, kde dneska jsem.

Na co nejraději vzpomínám?
Nejraději vzpomínám na naše vánoční večírky 🙂