Španělsky psané literatury z hlediska školy

Okruhy ke státním zkouškám na programu Učitelství španělského jazyka a literatury pro SŠ

Student předkládá ke zkoušce seznam přečtené literatury. Předpokládá se četba nejméně 40 španělských a 40 hispanoamerických literárních děl.

Studentovi jsou na základě předloženého seznamu položeny dvě otázky, jedna ze španělské a jedna z hispanoamerické literatury, z nichž jednu zodpoví v českém a druhou ve španělském jazyce.

Student prokáže orientaci v literárních směrech a proudech a schopnost látku vyložit studentům za použití odpovídající literárněvědné terminologie. Navrhne využití konkrétního literárního textu ve výuce.

Španělská literatura
  1. Mester de juglaría y Mester de Clerecía, Poema de Mio Cid, Berceo, dílo a osobnost.
  2. Literatura 14. století: Don Juan Manuel a Juan Ruiz. Conde Lucanor, struktura, doktrína. Libro de buen amor, aspekt dvojznačnosti, parodie, karneval.
  3. Poezie 15. století: Jorge Manrique a kurtoazní poezie. Téma smrti. Tance smrti. Stěžejní básníci.
  4. Celestina: Autor, historický kontext, téma čarodějnictví, parodie kurtuazní lásky.
  5. Renesance a petrarkismus: Pojem renesance. Přijetí petrarkismu ve Španělsku, jeho zvláštnosti, hlavní básníci.
  6. Lazarillo de Tormes a pikareskní román: Struktura Lazarilla. Přechůdce ich-formy. Problematika pikareskního žánru.
  7. Mystika a duchovní literatura: Fray Luis de León, sv. Jan z Kříže, sv. Terezie z Ávily
  8. Cervantes: Don Quijote a karneval. Otázka moderního románu. Intertextualita v Quijotovi.
  9. Barokní literatura, Góngora, Quevedo a Gracián.
  10. Komedie zlatého věku: Lope a Calderón.
  11. Literatura 18. století: Feijoo, Jovellanos. Preromantismus: Meléndez Valdés. Předchůdce “spleenu”.
  12. Romantismus: Obecná charakteristika. Specifičnost španělského romantismu: Larra a Esproceda. Duque de Rivas.
  13. Romantická poezie: Bécquer a Rosalía de Castro, témata a problémy.
  14. Román 19. století: Vývoj od romantismu po naturalismus. Autoři, díla, otázka španělského naturalismu: La cuestión palpitante, od Pardo Bazánové.
  15. Generace 98. Autoři, díla, nové pojetí románu.
  16. Generace 27: Čistá poezie, ortegovské odlištění umění. Avantgarda.
  17. Španělský román po občanské válce: Od tremendismu k postmoderně. Cela, Goytisolo, Benet.
  18. Španělská poezie po občanské válce: Mezi sociálním protestem a metapoezií. Blas de Otero, Valente, Novísimos.
  19. Současné osobnosti španělské literatury.
Hispanoamerická literatura
  1. Indiánské literatury. Literární památky mayské a nahuaské civilizace.
  2. Literatura objevování a dobývání Ameriky. (Kolumbus, Cortés, Díaz del Castillo, Sahagún, Núňez Cabeza de Vaca, Las Casas).
  3. Renesance: vyvrcholení kronikářského žánru (Inca Garcilaso de la Vega), epos La Araucana (Alonso de Ercilla).
  4. Hispanoamerické baroko a jeho vztah k španělskému zlatému věku v poezii (kulteranismus, konceptismus) a dramatu. (Juana Inés de la Cruz, Bernardo de Balbuena, Ruiz de Alarcón).
  5. Specifika hispanoamerického romantismu. Argentinští romantici generace „Los desterrados“ (Echeverría, Sarmiento, Mármol). Gaučovská poezie (Martín Fierro).
  6. Vývoj románu mezi romantismem a realismem. Vliv kostumbrismu, obrazy a symboly hispanoamerické přírody. (Blest Gana, Villaverde, Isaacs, León de Mera)
  7. Modernistická obroda literatury (Martí, Darío, Lugones, Quiroga).
  8. Žánr eseje a jeho význam v hispanoamerické literatuře (od Sarmienta k modernistickému eseji – Martí, Rodó).
  9. Regionalistický román – obraz pralesa, pampy, civilizace a barbarství. (La vorágine, Don Segundo Sombra, Doña Bárbara).
  10. Avantgarda – andská oblast (Huidobro a kreacionismus, Vallejo, Neruda), Buenos Aires (Borges), antilský negrismus (Ortiz, Nicolás Guillén).
  11. Nová hispanoamerická próza (Carpentierovo „zázračné reálno“, Asturias, Rulfo, Borges).
  12. „Boom hispanoamerického románu“ (García Márquez, Vargas Llosa, Fuentes, Cortázar).
  13. Současná filosofie hispanoamerické kultury (Paz, Sabato, Fuentes). Esej a esejistický princip v Borgesově tvorbě.
  14. Současná próza – „post-boom“ (Posse, Puig, Bryce Echenique, Bolaño).
  15. Moderní poezie (Paz, Lezama Lima, Parra).