Uchazeč o bc. studium – Francouzská filologie

Vítáme všechny zájemce o studium francouzštiny. Zde se dozvíte vše podstatné o průběhu přijímacího řízení, pokud Vás zajímá charakteristika programu a profil absolventa, klikněte zde.

Přípravný kurz pro uchazeče

Přípravný kurz pro uchazeče o bakalářské studium oborů Francouzská filologie a Učitelství francouzštiny se bude konat v pátek 26. ledna 2024 v místnosti č. 116 na hlavní budově FF UK (nám. Jana Palacha 1/2, Praha 1). Aktuální informace o kurzu najdete zde.

Den otevřených dveří

Filozofická fakulta UK pro uchazeče o studium pravidelně pořádá také Den otevřených dveří, který tento akademický rok proběhne v sobotu 13. ledna 2024. Více informací najdete na webu DOD.

Přístup do aplikace přihlášky a obecné informace o programech a přijímacím řízení na FF UK naleznete zde:

Web Oddělení přijímacího řízení FF UK: https://www.ff.cuni.cz/prijimaci-rizeni/uchazec/

Francouzská filologie – přihláška: https://www.ff.cuni.cz/prijimaci-rizeni/studijni-obory/bakalarske-obory/francouzska-filologie/

FRANCOUZSKÁ FILOLOGIE – tříleté bakalářské studium

Forma a typ studia: prezenční bakalářské

Návrh počtu přijatých: 40

Kombinovatelnost: samostatné i sdružené studium; kombinovatelnost se všemi dvouoborovými programy bakalářského studia

Přijímací zkouška: jednokolová (ústní)

Garant přijímacího řízení: dr. Radka Mudrochová

Předměty přijímací zkoušky:

• praktická znalost francouzského jazyka a reálie Francie a dalších frankofonních zemí (max. 50 bodů)
  • francouzská literatura (max. 30 bodů)
  • přehled francouzských dějin (max. 20 bodů)

Další požadavky ke zkoušce: seznam četby – nejméně deset děl francouzské literatury, v překladu či originále (předkládá se k nahlédnutí u zkoušky), orientační seznam viz níže „Literatura, výběrový orientační seznam“.

Možnost prominutí přijímací zkoušky: nelze

Doporučená literatura:

Jazyk

Jakákoli francouzská nebo česká učebnice, např.:

• Edito A1 – B1
  • Latitudes I, II, III
  • Alter Ego A1 – B1
  • Connexions 1, 2, 3
  • On y va
  • SENJUKOVÁ, Věroslava, SLABOCHOVÁ, Dana: Testez votre français. Ewa Editions, Praha 1995,158 str.
  • Exercices de grammare B1 (Edition Hachette)
  • Internet: www.leplaisirdapprendre.com
  • Internet: www.ciep.fr/delfdalf

Reálie

• viz např.: www.diplomatie.gouv.fr → Découvrir la France → La France en bref
  • ANTHONY, Stéphanie. Civilisation : Niveau avancé. Paris: Clé International, 2004.
  • BOURGEOIS, René – EURIN, Simone. La France au quotidien: civilisation en raccourci : la France, la Belgique, la Suisse, le Luxembourg, Monaco, le Canada. 4e éd. Grenoble: Presses Univ. de Grenoble, 2012.
  • ČEPČÁNYOVÁ, Jana. Reálie frankofonních zemí: civilisation en raccourci : la France, la Belgique, la Suisse, le Luxembourg, Monaco, le Canada. 2. vyd. Plzeň: Fraus, 1997.
  • GRAND-CLÉMENT, Odile. Civilisation en dialogues : niveau intermédiaire. Nouv. éd. Paris: CLE International, 2008.
  • MINISTÈRE DES AFFAIRES ÉTRANGÈRES., Jana. France: civilisation en raccourci : la France, la Belgique, la Suisse, le Luxembourg, Monaco, le Canada. Nouv. ed., ent. renouvelée. Paris: La Documentation française, 2004.
  • PITTE, Jean-Robert. La France. 2. éd. Paris: Colin, 2005.
  • ROESCH, Roselyne – ROLLE-HAROLD, Rosalba. La France au quotidien: civilisation en raccourci : la France, la Belgique, la Suisse, le Luxembourg, Monaco, le Canada. 4e éd. Grenoble: Presses Univ. de Grenoble, 2012.

Literatura – výběrový, orientační seznam

• BERSANI, Jacques, LECARME, Jacques, VERCIER, Bruno, La littérature en France de 1945 à 1981, Paris, Bordas, 2003.
  • BRIX, Michel. Histoire de la littérature française. Voyage guidé dans les lettres du XIe au XXe siècle, De Boeck Supérieur, 2014.
  • BRUNEL, Pierre, BELLENGER, Yvonne, COUTY, Daniel, SELLIER, Philippe, TRUFFET, Michel, Histoire de la littérature française, 1-2, Paris, Bordas, 1981.
  • BRUNEL, Pierre, La littérature française du XXe siècle, Paris, Nathan/VUEF, 2002.
  • COUTY, Daniel, Histoire de la littérature française, Paris, Larousse, 2002.
  • DARCOS, Xavier, Histoire de la littérature française, Paris, Hachette, 2013.
  • KOPAL, Josef. Dějiny francouzské literatury, 1-8, Praha, Melantrich, 1949.
  • LAUVERGNAT-GAGNIÈRE, Christiane, PAUPERT, Anne, STALLONI, Yves, VANNIER, Gilles. Précis de littérature française, Paris, Nathan, 2002.
  • MORY, Catherine, BERCOVICI, Philippe, L’Incroyable histoire de la littérature française, Les Arènes Eds., 2019.
  • ORMESSON, Jean d’, Une autre histoire de la littérature française, 1-2, Paris, Gallimard, 2015.
  • STALLONI, Yves, Écoles et courants littéraires, Paris, Armand Colin, 2005.
  • ŠRÁMEK, Jiří, Panorama francouzské literatury od počátku po současnost 1, 2. Brno, Host, 2012.
  • THIBAUDET, Albert. Histoire de la littérature française, Paris, CNRS, 2016.
  • VALETTE, Bernard, Histoire de la littérature française, Ellipses, 2009.
  • XXe siècle, collection littéraire Lagarde et Michard, les grands auteurs français, anthologie et histoire littéraire, Paris, Bordas, 2004.
  • Dictionnaire de la Littérature française XXe siècle, Encyclopedia Universalis, Paris, Albin Michel, 2000.

Dějiny Francie

• BEZBAKH, Pierre, Petit Larousse de l’Histoire de France, Paris, Larousse, 2009.
  • BOUCHERON, Patrick. Histoire mondiale de la France, French and European Publications Inc, 2017.
  • CASALI, Dimitri, L’Histoire de France, Paris, Flammarion, 2014.
  • DUBY, Georges. Dějiny Francie, Praha, Karolinum, 2003.
  • FAYET, Aurélien, Le Grand livre de l’histoire de France, Eyrolles, 2014.
  • FERRO, Marc, Dějiny Francie, Praha, Nakladatelství Lidové Noviny, 2006.
  • MAUROIS, André, Dějiny Francie, Praha, Nakladatelství Lidové Noviny, 1994.
Úvod > Francouzština > Uchazeč > Uchazeč o bc. studium – Francouzština > Uchazeč o bc. studium – Francouzská filologie