Vitoria – Kristina Blažková

Jak se blížil můj odjezd na druhý studijní pobyt v rámci programu Erasmus+, vrátila jsem se ve vzpomínkách do doby, kdy jsem se chystala na ten první. Vypravit se do zahraničí, poprvé na vlastní pěst, nebylo vůbec jednoduché – teď si s odstupem času uvědomuji, že to největší klišé spojené s Erasmem se v mém případě naplnilo. Je to svým způsobem životní zkouška.

Když jsem se po prvních úzkostlivých týdnech v cizím městě konečně přestala vracet duchem domů a začala objevovat jeho rozmanité okolí, začala si mne Vitoria-Gasteiz postupně získávat. Není to úplně běžný cíl pro vyjíždějící studenty, přesto myslím, že může v mnohém příjemně překvapit.

Pro ty ze studentů, kteří si ji vybrali za svou destinaci, nabízím pár dobře myšlených rad:

  1. UPV/EHU: Doporučuji spíše doplňovat předměty z alma mater, než spoléhat na plnění povinných předmětů – rozvrhy nejsou vždy podle plánu. Předměty bývají dvakrát týdně a v různých budovách, doporučuji si jich v nákupním týdnu vyzkoušet co nejvíce a poté vybírat. Zkouška ze syntaxe a morfologie na UPV/EHU byla velmi náročná, dynamické a populárně naučné byly naopak hodiny angličtiny a britské literatury – nejenže si dodnes pamatuji naše představení Frankensteina, ale navíc jsem v angličtině konečně získala trochu sebevědomí.
  2. Ubytování: Čím blíže centru, tím dražší (ceny se pohybovaly v rozmezí 250-350€, ale je nutné si k nájmu přičíst poplatky). A vůbec není nutné bydlet v centru a za bydlení nechat celé stipendium, protože vše je pěšky nebo na kole kousek. Procházky a projížďky do školy vedou navíc pěknou cestou. Ze vzdálenějších koutů města pak vede do centra jediná linka tramvaje, na kterou je výhodné zakoupit kartu a nabít ji kreditem. Na Facebooku jsou skupiny, které si předávají informace o bydlení, spolubydlení, prodeji kol, akcích, výletech atd. (např. Erasmus Vitoria-Gasteiz 2017/2018), nebo vám poradí přímo na UPV/EHU. Velmi nápomocný může být v začátcích i Programa Buddy.
  3. Jídlo: Školní jídelna se nijak nepodobná jídelnám našich základních škol, ale menu není úplně levné. My, zahraniční studenti, jsme si spíše nakupovali a vařili doma. Velmi oblíbené byly společné večeře nebo pikniky v parcích. Levná, výživná a všemi oblíbená byla např. španělská tortilla, spaghetti carbonara, slané koláče, nebo domácí pizza. V hladové krizi pomůže dobré školní bistro nebo pintxos v nejbližších barech (běžně kolem 1,50€).
  4. Sport: Vitoria-Gasteiz je hotový ráj pro sportovního ducha. Pro běžce, kteří se neradi příliš exponují, je ideální trasa k bazilice San Prudencio de Armentia. Velmi romantické jsou výklusy v parcích nebo úzkých uličkách v casco viejo. Lezci si přijdou na své v Rocódromo Hegoalde, Ariznabarra, nebo ve sklaních oblastech a plavci v několika krytých bazénech. V letních měsících je pak ideální vytáhnout slackline, nebo se vypravit na pěší túru do hor. Nejbližší Gorbeia (1481 m.n.m.) je současně nejvyšší horou stejnojmenného masivu a nabízí hned několik možností nenáročných výstupů. Za návštěvu stojí i fotbalový zápas Deportivo Alavés, nebo utkání Saski Baskonia.
  5. Podniky: Pro klid na čtení, na ranní kávu a večerní cidru nebo pro psaní seminárních prací jsem pravidelně volila Café Dublin s ohromně příjemnou obsluhou, atmosférou a výhledem na náměstí Virgen Blanca nebo bar Gorbea s méně příjemnou obsluhou, zato zpravidla klidnou zahrádkou. Mezi ostatními erasmáky byl oblíbený ale hlavně bar Txapeldun. Za gastronomickou hvězdu je sice považován San Sebastian, ale Vitorie mu šlape na paty. Nejlepší croquetas ochutnáte například v baru Idoia a na tortilla manchada musíte do baru Deportivo Alavés.
  6. Pintxo pote: Baskická obdoba drink + tapas. Každý čtvrtek, každý týden, za každého počasí se chodí na pintxo pote. Rituál, na který se steskem vzpomínám, pravidelně sdružuje místní nezávisle na věku a národnosti, ale i zahraniční studenty. V různých částech Vitorie se k večeru potkávají a společně putují z podniku do podniku, dávají si pivo nebo víno a pintxo všeho druhu, chutí a velikostí: plněné krokety, obložené chlebíčky, malé špízy nebo mnou velmi oblíbené grilované žampióny s česnekem (Cafe Verdi).
  7. Výlet: Pěšky nebo na kole je to co by kamenem dohodil do parku Salburua nebo na Olarizu. Krásné jsou výhledy z vršků hor (Gorbeia, Txindoki ad.), nebo procházky v lesích Navarry. Téměř povinná je zastávka v Bilbau a San Sebastianu (Donosti), ale za návštěvu stojí mnoho dalších menších měst jako jsou Hondarribia, nebo Mundaka. Zklamáním může být naopak Guernika. Z pobřežních krás stojí za návštěvu Zumaia, nebo Gastelugatxe. A daleko není ani do Francie (Hendaye, Saint-Jean de Luc, Biarritz, nebo Bayonne) nebo do vinic Riojy.
  8. Velmi doporučuji mít s sebou deštník a dobré boty!
Úvod > Studium v zahraničí > Zážitky a zkušenosti studentů > Vitoria – Kristina Blažková