Lyon – Petra Sedláčková (Hispanistika)

V akademickém roce 2014/2015 jsem odjela na oba semestry studovat do druhého (jiné zdroje uvádí třetího) největšího francouzského města. Ačkoli jsem studovala Hispanistiku, na Francii mne lákalo právě to kouzlo neznámého.

Pro mne osobně se stal Lyon mým dalším domovem, místem, na které budu vždy s láskou vzpomínat, městem, do kterého se vždy budu ráda vracet a setkávat se s těmi všemi báječnými lidmi, které jsem tam během svého pobytu poznala a kteří zůstanou navždy v mém srdci.

V tomto krátkém článku bych ráda shrnula nejen své dojmy a zážitky z Lyonu i Francie, ale také praktické rady a tipy, které se jistě vyplatí vědět.

Proč právě Lyon?

Pro mnohé existuje jen jediné francouzské město – Paříž. Ano, Paříž je nepochybně kouzelná a já osobně ji mám velmi ráda, nicméně je dobré zvážit, jak vysoké finanční prostředky jsou v hlavním městě nezbytné na to, aby člověk žil dle svých představ (zejména náklady na bydlení jsou neuvěřitelně vysoké). Ostatní města lze považovat za cenově dostupnější.

Lyon je město s dlouhou historií, Lugundum bylo založeno již Římany, z jejichž dob se zachoval obrovský amfiteátr. Město má neuvěřitelné kouzlo, mne osobně nejvíce učarovaly tzv. traboules – cestičky pro chodce (spíše zkratky), které vedou skrze domy. Mojí oblíbenou čtvrtí se proto stala Croix-Rousse, kde jich naleznete nespočet.

V Lyonu se také každoročně koná celosvětově známý festival světel (Fête des Lumières) a řada dalších akcí. Je to typicky studentské město, všichni jsou zvyklí na poměrně velké množství zahraničních studentů a o noční život zde rozhodně není nouze (ať již se jedná o akce pořádané studentskými spolky či nezapomenutelnou atmosféru některých podniků).

Město je dvěma řekami, které se stékají v jeho jižní části, rozděleno na tři zóny. Dlouhé náplavky podél řek nabízejí prostor pro sport či odpočinek, stejně tak Parc de la Tête d´Or. V různých dnech je možné nakoupit čerstvé potraviny na trzích na nábřeží či jinde.

Univerzita

V Lyonu se nachází hned několik velkých univerzit. Já jsem chodila na Université Lumière Lyon II, na které studuje asi 30 000 studentů. Její hlavní budova se nachází v centru u řeky Rhôny. Velký kampus je pak vzdálený asi půl hodinu jízdou tramvají od centra, tam probíhá právě většina výuky – v centrální budově jsou spíše hodiny francouzštiny či přednášky z práva, obvykle se však jedná o magisterské programy.

Co se týká studia samotného, studenti Erasmu mají obvykle velký prostor pro volbu předmětů. Mnohé předměty jsou však spíše konkrétně zaměřené – například přednášky k novela picaresca byly velmi zaměřeny na analýzu Lazarilla de Tormes, jehož prostřednictvím studenti objevovali charakteristiku stylu i historického období, občas se srovnávaly různé texty. Pro Francii jsou samozřejmě typické psané testy. Musím přiznat, že za celý rok jsem zcela nerozklíčovala, v čem přesně úspěch psaní esejů spočívá, rozhodně však není potřeba se příliš biflovat a všechny zkoušky se určitě dají zvládnout (jen pro spoustu vyučujících neexistuje lepší známka než 16/20). Nedoporučuji zvažovat červnové státnice po letním semestru – z hlediska termínů je nemožné zařídit si splnění studijních povinností včas.

Bydlení a transport

Část studentů je ubytovaná na kolejích CROUS – je to asi nejlevnější způsob bydlení. Je dobré si o kolej zažádat co nejdříve (již s přihláškou na univerzitu). Každý student má svůj pokoj, sociální zařízení a kuchyně je pak sdíleno s půlkou patra (asi 15 studentů). Přiznám se, že na kolejích jsem nikdy nebyla, od přátel jsem neslyšela zrovna největší chválu, ale řekla bych, že zejména pokud se jedná o jednosemestrální pobyt, určitě jako možnost stojí za zvážená.

Samozřejmě je také možné sdílet byt se studenty – ceny se velmi liší s ohledem na lokalitu, velikost či případné sdílení pokojů atd. Doporučuji hledat zejména přes skupiny na facebooku (na kterých lze také sehnat spoustu vybavení do bytu od odjíždějících studentů). Největší překážkou je skutečnost, že mnoho majitelů vyžaduje tzv. garanta, který se za studenta zaručí, že v případě problému za něj bude hradit nájem, častý požadavek je, aby byl tento garant francouzským občanem. Nicméně se nejedná o nepřekonatelnou překážku.

Existuje také možnost bydlet chez particulier – pronajmout si pokoj u majitele bytu. Myslím, že zde závisí hodně na štěstí. Alternativou jsou také soukromé koleje, ty jsou však poměrně drahé.

Je dobré si co nejdříve zařídil tzv. APL (často nahrazováno zkratkou CAF) – jedná se o jakési ubytovací stipendium, které však může být i v hodnotě 100 €. Dobře bych se také informovala o povinnosti platit tax d´habitation, pokud bydlíte ve spolubydlení, může dosahovat až měsíčního nájmu.

Ve městě je fungující síť veřejné dopravy, zejména pak několik linek metra. Nejvyužívanějším dopravním prostředkem je však kolo. Ve městě spolehlivě funguje systém půjčování kol Vélo´v.

Shrnutí a další tipy

Určitě doporučuji přijet do Lyonu o pár dní dříve a vše si v klidu zařídit. Nejdůležitější je asi účet v bance, pak můžete podepisovat nájemní smlouvy, zřizovat si paušály či se zapsat do posilovny, tzv. RIB (Relevé d´Identité Bancaire) se zkrátka žádá všude. Mně se stalo, že po mně majitel bytu k podpisu smlouvy vyžadoval právě francouzské RIB, ale v bance zase nájemní smlouvu (nakonec jsem čestně musela slíbit, že jim hned druhý den smlouvu donesu).

Nejlevnější tarify lze sehnat asi u Free mobile, základní cena kolem 2 €, s přiměřeným užíváním internetu obvykle rozumné měsíční částky.

Doporučuji také zvážit vyřídit si roční Carte Jeune – zejména pokud preferujete cestování vlakem. Já jsem však většinu cest podnikala přes covoiturage, které je v dnešní době opravdu rozšířené.

Jak již jsem uvedla v úvodu článku, já bych svůj roční pobyt v Lyonu rozhodně neměnila a mohu jej tak jedině doporučit jako krásné město plné života a báječných lidí. Ačkoli se může zdát, že zařídit všechny potřebné záležitosti (zejména ubytování) není snadné, určitě to není nezvladatelné. Navíc jsem se setkala se vstřícností a ochotou pomoci ze strany všech – vyučujících, spolužáků, Erasmus studentů i všech ostatních.

Úvod > Studium v zahraničí > Zážitky a zkušenosti studentů > Lyon – Petra Sedláčková (Hispanistika)